Oczka wodne - Budowa i projekt


1. Czym jest oczko wodne?

Oczko wodne stanowi dekorację wodną ogrodową. Można go zaaranżować w sposób tradycyjny lub nowoczesny. Przed przystąpieniem do projektowania poinformuj czy chcesz posiadać w nim ryby, ponieważ stosuje się wtedy inne systemy filtracyjne.


2. Jak duże są oczka wodne?

W sklepach możesz kupić gotową formę małej pojemności 150 l. Jeśli chcesz mieć zbiornik powyżej 10 m3 proponujemy usługę budowy oczka wodnego z odpowiednią filtracją, dzięki której będziesz się cieszył zbiornikiem o czystej wodzie. Najczęściej budowane zbiorniki przez nas mieszczą się w granicach 45 m2 a 200 m2. Istnieje możliwość budowy większych zbiorników.


3. Projekty

Projekt budowlany wymagany jest przy zbiornikach powyżej 50 m2 Projekty koncepcyjne zawierają rysunki i wizualizacje dla klienta do zobrazowania finalnego rezultatu usługi budowy i są wykonywane przy każdej wielkości zbiornika. Koncepcje zbiornika warto zlecić firmie, która będzie budowała zbiornik. Zapobiegnie to zmian projektowych z przyczyn technicznych. Każda firma ma swoje rozwiązania projektowe i pracuje na innych rozwiązaniach technologicznych.


4. Dno zbiornika

Oczko wodne uszczelnia się folią PVC lub EPDM. Dno może być wysypane kruszywem oraz przygotowane pod rośliny.


5. Atrakcje i dodatki

Warto zdecydować się na: oświetlenie oraz kaskadę wodną. Inne: strumyk, podział na strefy o różnej głębokości i wykończeniu, fontanny, mostki. Nowoczesny charakter uzyskasz instalując water jety lub "kamienne bloki" po których można chodzić. Marzysz o strefie relaksacyjnej przy oczku wodnym? Nasi projektanci pomogą Ci zaaranżować patio, strefę sauny ogrodowej, strefę wanny spa, strefę jogi.


6. Ile trwa budowa oczka wodnego?

Nasze budowy dzięki doświadczeniu i zgranemu zespołowi idą sprawnie i szybko. Czas budowy zależy od wielkości i kształtu zbiornika. Zwykle sama budowa trwa 1-2 m-ce. Zlecenia na budowę przyjmujemy cały rok. Zdarza się, że nasze prace budowlane są wykonywane także w listopadzie. Przyjmujemy też zlecenia na następny rok, do których przygotowujemy się tak, by jak najszybciej klient mógł cieszyć się z oczka wodnego.


7. Roślinność w oczku wodnym

Nasi klienci mają dobierane rośliny wspomagające filtracje wody. Przy budowie oczka, rośliny są od razu sadzone. Rośliny są ze sprawdzonego źródła, dzięki czemu rozrastają się do następnego sezonu wyglądając pięknie i zdrowo. Jedne z polecanych roślin do oczek wodnych: lilia wodna, tatarak zwyczajny, kosaciec żółty, trzcina pospolita.


8. Glony

W oczkach wodnych nie stosuje się chemii basenowej, w związku z tym mogą pojawić się glony. W odpowiednio wybudowanych zbiornikach nie są uciążliwe, ponieważ łatwo ich się pozbyć. Pojawiają się zaraz po budowie nowego zbiornika (ponieważ woda musi się ustabilizować) oraz przy zmianach ph wody (np. przy zmianie źródła wody, sporadycznie przy obfitych deszczach). Czas występowania glonów jest krótki. Glony w zbiornikach są zwalczane naturalnymi środkami - najlepiej jeśli są dobierane przez firmę budującą zbiornik. Nasi klienci cieszą się czystą wodą.


9. Ryby

Istnieje możliwość posiadania ryb w oczku wodnym. Należy pamiętać o doborze odpowiedniej filtracji oraz o prawidłowym utrzymaniu warunków wody. Najczęściej klienci wybierają kapie koi.


10. Serwisowanie

Oczka wodne budowane przez nas są wygodne w użytkowaniu jak i posiadają łatwy dostęp do najważniejszych urządzeń. Przy oddaniu obiektu nasz pracownik zapozna Ciebie lub Twojego opiekuna zbiornika z zasadami serwisowania. Serwis możesz przeprowadzić samemu na otwarcie i zamknięcie sezonu lub możesz zamówić serwis u nas.


11. Ile kosztuje oczko wodne?

Wycena jest przeprowadzana indywidualnie. Koszt budowy uzależniony jest od wielu czynników m.in. od wielkości zbiornika, ukształtowania terenu, wyboru wykończeń oraz dodatków, a także wahań cen produktów dostępnych na rynku, które należy zamontować / zainstalować.


12. Czy oczko wodne mogę wybudować samemu?

Budowa oczka wodnego z pewnością jest łatwiejsza niż budowa stawu kąpielowego. Jeśli chcesz wybudować małe oczko wykorzystując gotową formę ze sklepu - nie powinno sprawić to wielu problemów. W przypadku zbiorników powyżej 10 m3 należy zapoznać się z systemami filtracji oraz zadbać o utrzymanie odpowiedniego ph wody. Część działań możesz zlecić firmie np. hydroizolacje zbiornika wodnego (dajemy gwarancję na szczelność zbiornika). Dobrze zaplanuj budowę, ponieważ przerabianie zbiornika często jest trudniejsze niż budowa od podstaw. Warto również wcześniej sporządzić kosztorys i porównać z wyceną usługi kompleksowej budowy. Zlecając budowę oczka wodnego firmie, masz pewność, że zbiornik będzie funkcjonował bez większych problemów. Budując samemu, jesteś odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie oczka.


13. Wolisz zlecić budowę oczka wodnego firmie? Wybierz Natur Pool !

Zdecydowałeś się na zlecenie budowy oczka wodnego firmie? Wybierz taką, która prowadzi kompleksowe usługi, ma doświadczenie w budowie zbiorników oraz korzysta z nowych technologii. Natur Pool to zespół z wieloletnim doświadczeniem w budowie stawów kąpielowych, basenów oraz oczek wodnych. Nasze obiekty są budowane na terenie całej Polski. Nasze usługi są wykonywane z precyzją oraz obejmują fachowe doradztwo w dziedzinie budowy zbiorników wodnych. Zapraszamy do kontaktu.