Stawy kąpielowe

Co to jest staw kąpielowy?

Stawy kąpielowe to sztucznie tworzone naturalne zbiorniki wodne, odizolowane od podłoża, gdzie woda funkcjonuje w obiegu zamkniętym. Dzięki zastosowaniu naturalnego filtra biologicznego i specjalnie wyselekcjonowanej roślinności wodnej, możemy cieszyć się bakteriologicznie bezpieczną dla zdrowia wodą, która dodatkowo mechanicznie filtrowana zapewnia krystaliczną przejrzystość. W prawidłowo funkcjonujących stawach kąpielowych wody się nie wymienia, więc cały rok będzie ozdobą ogrodu. Nie ponosimy kosztu nalania wody co sezon, a w czasie mroźnej zimy szczególną radość sprawią jako lodowisko. Minimalna wielkość stawu kąpielowego to 50 metrów kwadratowy, a maksymalnie w zasadzie nie ma ograniczeń. Taki zbiornik możemy aranżować w dowolny sposób. Możemy stworzyć naturalne z wydzielonymi ścianami podwodnymi pływalni, basen naturalny składający się z niecki basenowej i oddzielnie zbudowanym złożem biologicznym lub zrealizować inne koncepcje.


Pomimo tego że ekosystem tworzymy sztucznie i jest on wyizolowany od naturalnego podłoża to flora i fauna będzie rozwijać się jak w każdym naturalnym zbiorniku wodnym. Woda w naszych stawach znajduje się w ciągłym obiegu stąd też nie musimy się obawiać komarów, które rozmnażają się w wodach stojących. Jest odpowiednio natleniona, a dzięki odpowiedniej filtracji zapobiegamy również nadmiernemu rozrostowi glonów nitkowatych, będących zmorą niejednego stawu.


stawy kąpielowe wrocław

Rodzaje stawów kąpielowych.

1. Ekobasen

Czyli niezależna pływalnia z wyraźnie zaznaczoną strefą filtra biologicznego. Taka realizacja wygląda atrakcyjnie w otoczeniu pokrycia tarasowego i ma wygląd basenu, co w określonych aranżacjach, szczególnie kiedy nie mamy do dyspozycji wiele przestrzeni, ma swoje zalety. W takiej sytuacji złoże biologiczne jest niezależnym zbiornikiem połączonym z niecka basenową jedynie instalacjami hydraulicznymi, zapewniającymi właściwą filtrację wody- zarówno biologiczną jak i mechaniczną.

Zalety: możliwość zastosowania bezobsługowych robotów sprzątających Nemo w niecce basenowej, przy koncepcji dna foliowanego.

Wady: konieczność wykonania konstrukcji niecki basenowej w technologii żelbetowej.

2. Staw z wydzieloną pływalnią o ścianach podwodnych

Taka opcja wizualnie daje wrażenie całkowicie naturalnego zbiornika wodnego, jednak posiada wyraźnie wydzieloną pływalnię, a złoże biologiczne umieszczone jest za ścianami pływalni. W przypadku takiej realizacji mamy możliwość zastosowania kolejnych wariantów. Pierwszym z nich jest wylanie płyty dennej i wymurowanie ścian pływalni, a następnie foliowanie całości folią PVC. Druga opcja to dno żwirowe z linia napowietrzająca i lekkie ścianki ograniczające obszar pływalni.

Zalety: połączenie naturalnie wyglądającego zbiornika z pływalnią; przy koncepcji dna foliowanego możliwość zastosowania bezobsługowego robota sprzątającego w niecce basenowej.

Wady: konieczność wylania płyty dennej i ścian z żelbetu.

3. Jeziorko zawierające funkcję stawu kąpielowego i złoża biologicznego

Brak wyraźnie wydzielonej pływalni. Daje wrażenie absolutnie naturalnego zbiornika. Pozwala na wyjątkową aranżację zawierającą naturalne kaskady z kamienia i inne atrakcje. Fantastycznie wkomponowuje się w duży ogród. Taki staw aby był funkcjonalny wymaga dużej powierzchni lustra wody.

Stawy kompaktowe

Staw kąpielowy może być także w formie tzw. stawu kompaktowego. W tym wypadku jego całkowita powierzchnia lustra wody nie może przekraczać 50 m2 . Nie wymaga pozwolenia na budowę- wystarczy zgłoszenie- zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2013r. poz. 1409 z późn. zm.)*. Stawy kompaktowe mogą działać na innych zasadach filtracyjnych niż te opisane wcześniej.

* dane na dzień 02.10.2017r. budowa zbiorników wodnych celem rekreacyjnym

stawy kąpielowe, budowa, projekt, cena width=

Staw kąpielowy

Staw w formie kompaktu.


stawy kąpielowe, budowa, projekt, cena width=

Staw kąpielowy

Przykład oświetlenia strefy pływalni.

stawy kąpielowe, budowa, projekt, cena width=

Stawk kąpielowy

Staw kąpielowy z niecką wyłożoną folią PVC.

stawy kąpielowe, budowa, projekt, cena width=

Staw kąpielowy

Staw z obszernym złożem biologicznym.

stawy kąpielowe, budowa, projekt, cena width=

Staw kąpielowy

Staw kąpielowy przed zasadzaniem roślin w złożu biologicznym. Staw w formie kompaktu.

stawy kąpielowe, budowa, projekt, cena width=

Staw kąpielowy pod wodą

Widok na belkę między złożem a pływalnią.

Zalety stawu kąpielowego

Ekonomiczny

Staw jest zarówno tańszy w budowie i eksploatacji niż tradycyjny basen.

Zapach

Zamiast silnej woni chemii, wyczuwamy roślinność, np. mięte.

Naturalny

Staw kąpielowy idealnie komponuje się z ogrodem i jego roślinnością.

Ekologiczny

Nasze stawy z czasem integrują się z otoczeniem stajać się "domem" dla naturalnej fauny i flory wodnej.

Oryginalny

Dzięki niezliczonym rozwiązaniom możemy stworzyć unikalny i jedyny w swoim rodzaju obiekt nadając mu niepowtarzalny charakter.

Bezpieczny

Dzięki naturalnym procesom filtracji biologicznej i braku chemii (np. chloru) stawy kąpielowe są bezpieczne dla zdrowia użytkowników.