Stawy kąpielowe - alternatywa basenu w ogrodzie

Co to jest staw kąpielowy?

Stawy kąpielowe to sztucznie tworzone naturalne zbiorniki wodne, odizolowane od podłoża, gdzie woda funkcjonuje w obiegu zamkniętym. Dzięki zastosowaniu naturalnego filtra biologicznego i specjalnie wyselekcjonowanej roślinności wodnej, możemy cieszyć się bakteriologicznie bezpieczną dla zdrowia wodą, która dodatkowo mechanicznie filtrowana zapewnia krystaliczną przejrzystość. W prawidłowo funkcjonujących stawach kąpielowych wody się nie wymienia, więc cały rok będzie ozdobą ogrodu. Nie ponosimy kosztu nalania wody co sezon, a w czasie mroźnej zimy szczególną radość sprawią jako lodowisko. Minimalna wielkość stawu kąpielowego to 50 metrów kwadratowy, a maksymalnie w zasadzie nie ma ograniczeń. Taki zbiornik możemy aranżować w dowolny sposób. Możemy stworzyć naturalne z wydzielonymi ścianami podwodnymi pływalni, basen naturalny składający się z niecki basenowej i oddzielnie zbudowanym złożem biologicznym lub zrealizować inne koncepcje.


Pomimo tego że ekosystem tworzymy sztucznie i jest on wyizolowany od naturalnego podłoża to flora i fauna będzie rozwijać się jak w każdym naturalnym zbiorniku wodnym. Woda w naszych stawach znajduje się w ciągłym obiegu stąd też nie musimy się obawiać komarów, które rozmnażają się w wodach stojących. Jest odpowiednio natleniona, a dzięki odpowiedniej filtracji zapobiegamy również nadmiernemu rozrostowi glonów nitkowatych, będących zmorą niejednego stawu.Rodzaje stawów kąpielowych.

1. Ekobasen

Czyli niezależna pływalnia z wyraźnie zaznaczoną strefą filtra biologicznego. Taka realizacja wygląda atrakcyjnie w otoczeniu pokrycia tarasowego i ma wygląd basenu, co w określonych aranżacjach, szczególnie kiedy nie mamy do dyspozycji wiele przestrzeni, ma swoje zalety. W takiej sytuacji złoże biologiczne jest niezależnym zbiornikiem połączonym z niecka basenową jedynie instalacjami hydraulicznymi, zapewniającymi właściwą filtrację wody- zarówno biologiczną jak i mechaniczną.

Zalety: możliwość zastosowania bezobsługowych robotów sprzątających Nemo w niecce basenowej, przy koncepcji dna foliowanego.

Wady: konieczność wykonania konstrukcji niecki basenowej w technologii żelbetowej.

2. Staw z wydzieloną pływalnią o ścianach podwodnych

Taka opcja wizualnie daje wrażenie całkowicie naturalnego zbiornika wodnego, jednak posiada wyraźnie wydzieloną pływalnię, a złoże biologiczne umieszczone jest za ścianami pływalni. W przypadku takiej realizacji mamy możliwość zastosowania kolejnych wariantów. Pierwszym z nich jest wylanie płyty dennej i wymurowanie ścian pływalni, a następnie foliowanie całości folią PVC. Druga opcja to dno żwirowe z linia napowietrzająca i lekkie ścianki ograniczające obszar pływalni.

Zalety: połączenie naturalnie wyglądającego zbiornika z pływalnią; przy koncepcji dna foliowanego możliwość zastosowania bezobsługowego robota sprzątającego w niecce basenowej.

Wady: konieczność wylania płyty dennej i ścian z żelbetu.

3. Jeziorko zawierające funkcję stawu kąpielowego i złoża biologicznego

Brak wyraźnie wydzielonej pływalni. Daje wrażenie absolutnie naturalnego zbiornika. Pozwala na wyjątkową aranżację zawierającą naturalne kaskady z kamienia i inne atrakcje. Fantastycznie wkomponowuje się w duży ogród. Taki staw aby był funkcjonalny wymaga dużej powierzchni lustra wody.

Zdjęcie

Pod lustrem wody.

Powiększ

Zdjęcie

Przykład naturalnie wyglądającego złoża biologicznego.

Powiększ

Zdjęcie

Fragment stawu.

Powiększ

Zdjęcie

Pod wodą.

Powiększ

Zdjęcie

Pod wodą.

Powiększ

Zalety stawu kąpielowego

Ekonomiczny

Staw jest zarówno tańszy w budowie i eksploatacji niż tradycyjny basen.

Zapach

Zamiast silnej woni chemii, wyczuwamy roślinność, np. mięte.

Naturalny

Staw kąpielowy idealnie komponuje się z ogrodem i jego roślinnością.

Ekologiczny

Nasze stawy z czasem integrują się z otoczeniem stajać się "domem" dla naturalnej fauny i flory wodnej.

Oryginalny

Dzięki niezliczonym rozwiązaniom możemy stworzyć unikalny i jedyny w swoim rodzaju obiekt nadając mu niepowtarzalny charakter.

Bezpieczny

Dzięki naturalnym procesom filtracji biologicznej i braku chemii (np. chloru) stawy kąpielowe są bezpieczne dla zdrowia użytkowników.