Stawy Kąpielowe - Budowa i projekt


1. Czym jest staw kąpielowy?

Stawy kąpielowe to obiekty relaksu ze strefą pływalni oraz strefą roślinną potrzebną do oczyszczania wody. Jest to najbardziej ekologiczna wersja basenu przydomowego.

Dzięki zastosowaniu podwójnego systemu filtracji (filtr biologiczny i bezobsługowy filtr mechaniczny) uzyskujemy krystalicznie czystą wodę, bezpieczną dla zdrowia i środowiska. Woda w stawie kąpielowym budowanym przez nas jest wolna od chemii stosowanej w tradycyjnym basenie.

Kształt stawu może obrać dowolną formę, a linia strefy złoża biologicznego może imitować naturalne zbiorniki wodne.


2. Jak duże są stawy kąpielowe?

Aby staw kąpielowy prawidłowo funkcjonował potrzebuje około 50 m2 lustra wody. Najczęściej buduje się zbiorniki między 50 m2 a 300 m2 jednak istnieje możliwość budowy dużo większych zbiorników.


3. Projekty

Projekt budowlany wymagany jest przy zbiornikach powyżej 50 m2 Projekty koncepcyjne zawierają rysunki i wizualizacje dla klienta do zobrazowania finalnego rezultatu usługi budowy i są wykonywane przy każdej wielkości zbiornika. Koncepcje zbiornika warto zlecić firmie, która będzie budowała zbiornik. Zapobiegnie to zmian projektowych z przyczyn technicznych. Każda firma ma swoje rozwiązania projektowe i pracuje na innych rozwiązaniach technologicznych. Nasze projekty opierają się na wygodzie i komforcie z korzystania ze stawu kąpielowego oraz dostępności do komór technicznych, które sytuujemy w najoptymalniejszym miejscu dla zbiornika i jego otoczenia.


4. Dno zbiornika

Pływalnia może być wykończona tak jak w basenie folią PVC w wybranym odcieniu lub można zastosować kruszywo na dno, które dobrze komponuje się z naturalnym otoczeniem.


5. Atrakcje i dodatki

Warto zdecydować się na: oświetlenie oraz linię kroplującą. Jeśli chcesz by staw wyglądał wyjątkowo, możesz posiadać przy nim kaskadę z kamienia, strumyk, podział na strefy o różnej głębokości i wykończeniu. Nowoczesny charakter uzyskasz instalując water jety lub kaskadę w formie pionowej ściany. W korzystaniu z pływalni ułatwi Ci drabinka basenowa, którą możesz również zakupić po wybudowaniu stawu. Marzysz o strefie relaksacyjnej? Nasi projektanci pomogą Ci zaaranżować patio, strefę sauny ogrodowej, strefę wanny spa, strefę jogi.


6. Ile trwa budowa stawu kąpielowego?

Nasze budowy dzięki doświadczeniu i zgranemu zespołowi idą sprawnie i szybko. Czas budowy zależy od wielkości i kształtu zbiornika. Zwykle zaczynając budowę wiosną klienci w tym samym sezonie mogą się pierwszy raz wykąpać w zbiorniku. Zlecenia na budowę przyjmujemy cały rok. Zdarza się, że nasze prace budowlane są wykonywane także w zimą. Przyjmujemy też zlecenia na następny rok, do których przygotowujemy się tak, by jak najszybciej klient mógł cieszyć się ze stawu.


7. Roślinność w stawie kąpielowym

Nasi klienci mają dobierane rośliny wspomagające filtracje wody. Przy budowie stawu są od razu sadzone do strefy biologicznej w zbiorniku. Rośliny są ze sprawdzonego źródła, dzięki czemu rozrastają się do następnego sezonu wyglądając pięknie i zdrowo. Jedne z polecanych roślin do stawu: tatarak zwyczajny, kosaciec żółty, oczeret pospolita. W stawie możesz posiadać także lilie wodne.


8. Glony

Stawy kąpielowe to zbiorniki imitujące naturalne wody, w związku z tym mogą pojawić się glony. W odpowiednio wybudowanych zbiornikach nie są uciążliwe, ponieważ łatwo ich się pozbyć. Pojawiają się zaraz po budowie nowego zbiornika (ponieważ woda musi się ustabilizować) oraz przy zmianach ph wody (np. przy zmianie źródła wody, sporadycznie przy obfitych deszczach). Czas występowania glonów jest krótki. Glony w zbiornikach są zwalczane naturalnymi środkami - najlepiej jeśli są dobierane przez firmę budującą zbiornik. Nasi klienci cieszą się czystą wodą.


9. Ryby

Nie należy wpuszczać ryb do stawu kąpielowego.


10. Serwisowanie

Stawy budowane przez nas są wygodne w użytkowaniu jak i posiadają łatwy dostęp do najważniejszych urządzeń. Przy oddaniu obiektu nasz pracownik zapozna Ciebie lub Twojego opiekuna zbiornika z zasadami serwisowania. Serwis możesz przeprowadzić samemu na otwarcie i zamknięcie sezonu lub możesz zamówić serwis u nas.


11. Ile kosztuje staw kąpielowy?

Wycena jest przeprowadzana indywidualnie. Koszt budowy uzależniony jest od wielu czynników m.in. od wielkości zbiornika, ukształtowania terenu, wyboru wykończeń oraz dodatków, a także wahań cen produktów dostępnych na rynku, które należy zamontować / zainstalować. Ostateczna wycena obiektu odbywa się zwykle po obejrzeniu terenu, na którym na powstać obiekt. Pamiętaj, że Twoja wycena jest ograniczona czasowo w związku ze zmianami cen urządzeń i produktów dostępnych na rynku.


12. Czy staw kąpielowy mogę wybudować samemu?

Stawy kąpielowe to specyficzne zbiorniki wodne, które wymagają sporej wiedzy w zakresie technologicznym jak i biologicznym do prawidłowego funkcjonowania zbiornika. Istnieje możliwość wybudowania zbiornika samemu, jednak zanim rozpoczniesz budowę musisz poświęcić dużo czasu na zapoznanie się z tematem budowy i funkcjonowania stawu. Może okazać się, że niektóre etapy będziesz musiał zlecić firmie. Upewnij się, że urządzenia, które chcesz zamontować są dostępne na rynku. Wybieraj nowe systemy filtracji, które są bardziej wydajne i mniej awaryjne. Zastosuj się do instrukcji każdego z urządzeń oraz zaleceń producentów. Dobrze zaplanuj budowę, ponieważ przerabianie zbiornika często jest trudniejsze niż budowa od podstaw. Warto również wcześniej sporządzić kosztorys i porównać z wyceną usługi kompleksowej budowy. Zlecając budowę stawu kapielowego firmie, masz pewność, że zbiornik będzie funkcjonował bez większych problemów. Budując samemu, jesteś odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie stawu.


13. Wolisz zlecić budowę stawu kąpielowego firmie? Wybierz Natur Pool !

Zdecydowałeś się na zlecenie budowy stawu kąpielowego firmie? Wybierz taką, która prowadzi kompleksowe usługi, ma doświadczenie w budowie zbiorników oraz korzysta z nowych technologii. Natur Pool to zespół z wieloletnim doświadczeniem w budowie stawów kąpielowych, basenów oraz oczek wodnych. Nasze obiekty są budowane na terenie całej Polski. Nasze usługi są wykonywane z precyzją oraz obejmują fachowe doradztwo w dziedzinie budowy zbiorników wodnych. Zapraszamy do kontaktu.